وزیر محترم امور خارجه ایالات متحده امریکا، جناب آقای رکس تیلرسون

 

در اظهار نظر جنابعالی در تاریخ نُهُم ماه جون در باره بحران پدید آمده میان قطر و عربستان، از عبارت جعلی “خلیج عربی” برای یاد کردن از خلیج فارس بهره گرفته شد. عبارتی که بر پایه مصوبه کنفرانس هشتم سازمان ملل متحد در استاندارد نمودن نامهای جغرافیایی که در ۲۷ آگوست ۲۰۰۲ برگزار شد، “اشتباه” تشخیص داده شده بود.

نخستین بار عبارت جعلی “خلیج عربی” توسط دیپلمات بریتانیایی در بحرین، چارلز بِلگِرو (Charles Belgrave) بکار گرفته شد و از دهه شصت میلادی با رشد ناسیونالیسم عربی، در برخی نقشه های کشورهای عرب پدیدار گشت. از کسانی که با پافشاری در پی جا انداختن این عبارت بودند، صدام حسین و معمر قذافی، دیکتاتورهای پیشین و نه چندان خوشنام عراق و لیبی بودند. تصورمان بر این بود که با سقوط آنها، سنت ایران ستیزی آنها نیز از میان خواهد رفت.

آبراه یاد شده بر پایه همه مستندات و شواهد تاریخی و رسمی موجود، همواره با نام “خلیج فارس” شناخته می شده است. از روزگار باستان، در نقشه های یونانی و رومی[۱] و پس از آن، حتی در آثار جغرافی دانان عرب و مسلمان[۲]، نام “خلیج فارس” را برای این آبراه بکار رفته است. نه تنها مصوبات سازمان ملل متحد، سازمان آب نگاری بین المللی[۳]  و دیگر نهادهای جهانی، همیشه از نام درست و تاریخی “خلیج فارس” بهره برده اند، بلکه کشورهای عربی تا پیش از دهه شصت، در نقشه های خود، آن را بکار گرفته اند.[۴]

پرزیدنت ترامپ در پیام نوروزی خود به ایرانیان و ایرانی تباران، از این ملت با بزرگی و احترام یاد کردند. ایشان همچنین در سفر اخیرشان به عربستان، در سخنانشان، فرهنگ و تاریخ ایران را ستودند. بنابراین، اطمینان داریم که بکارگیری عبارت جعلی “خلیج عربی” از سوی جنابعالی، به دنبال جهت گیری معنی دار و بی مهری به ایرانیان و میراث تاریخی آنان نبوده است. از اینرو، خواهشمندیم در آینده، جنابعالی و کارمندان شما در وزارت خارجه، در این زمینه توجه و دقت لازم را نشان دهید.

صادرکنندگان این نامه، ائتلافی از پنج سازمان فرهنگی و سیاسی ملی گرای ایرانی می باشند: جبهه ملی (شاخه آمریکا) به سخنگویی بیژن مهر، جنبش رنسانس (نوزایی) ایرانی به سخنگویی شاهین نژاد، جنبش ملی “ما هستیم” به سخنگویی شهرام همایون، حزب مشروطه (لیبرال دموکرات) به دبیر کلی خسرو بیت اللهی و سازمان برونمرزی حزب پان ایرانیست به نمایندگی ناصر پُل.

خواهشمندیم در صورت نیاز به پاسخ گویی، پیام خود را به نماینده این ائتلاف، آقای شاهین نژاد به نشانی های ایمیل و یا فاکس زیر بفرستید:

Email: IranCommittee@yahoo.com

Fax: 818-343-5708

با بهترین احترامات،
به نمایندگی از سوی پنج سازمان یادشده در بالا،
شاهین نژاد – ۱۲ جون ۲۰۱۷

[۱] Early world map by Pomponius Mela 43 AD
Map VI from Ptolemy’s “Cosmographia”
[۲] ۹th century text Al-aqalim by the Muslim geographer Istakhri
[۳] United Nations Cartographic Section (Middle East Map)
Limits of Oceans and Seas, 3rd edition” (PDF). International Hydrographic Organization. 1953. Retrieved 7 February
[۴] Saudi ARAMCO map in 1952Type your paragraph here.

Facebook Comments Box